Dokumenty jsou
ve formátu .PDF
Nainstalujte si zdarma
Adobe Reader
nebo si stáhněte
nejnovější verzi zde:



V .PDF dokumentech
se vyskytují
interaktivní odkazy
na články použitých
evropských norem.



Výukový program
požární spolehlivosti:
- informace ZDE
- ke stažení ZDE


Ocelové konstrukce


1 Navrhování ocelových konstrukcí podle ČSN EN 1993-1-2:2005
Postup zavedení normy do systému ČSN a popis hlavních částí normy včetně příloh a národní přílohy pro ČR.

2 Návrh ocelového nosníku za požáru (vývojový diagram)
Postup návrhu nosníku je schematicky znázorněn na vývojovém diagramu.

3 Nechráněný nosník zajištěný proti klopení (řešený příklad)
Řešený příklad návrhu nechráněného ocelového nosníku zajištěného proti klopení, kde pro rozvoj teploty v požárním úseku byla zvolena nominální normová teplotní křivka.

4 Chráněný nosník se ztrátou stability při ohybu (řešený příklad)
Řešený příklad návrhu nosníku nezajištěného proti klopení, který je chráněn proti účinkům požáru vermikulitovým nástřikem a kde je pro rozvoj požáru použita parametrická teplotní křivka.

5 Návrh ocelového sloupu za požáru (vývojový diagram)
Postup návrhu sloupu je znázorněn na vývojovém diagramu. Pro přestup tepla do sloupu je třeba použít stejný postup jako pro ocelové nosníky.

6 Návrh ocelového sloupu patrové budovy za požáru (řešený příklad)
Řešený příklad návrhu ocelového sloupu v patrové budově. Sloup je proti účinkům požáru chráněn obkladem sádrovými deskami. Pro rozvoj požáru byla použita parametrická teplotní křivka.

7 Ocelové konstrukce - pokročilý návrh pomocí software
Struktura normy ČSN EN 1993-1-2; Národní příloha ČSN EN 1993-1-2; Stanovení požární odolnosti pomocí grafů; Řešený příklad – Návrh nosníku v administrativní budově: Požární odolnost pomocí nomogramu pro nominální normovou křivku, Požární odolnost pomocí parametrické křivky, Požární odolnosti pomocí zónového modelu; Jednoduchá a pokročilá globální analýza; Nomogram pro přestup tepla do požárně nechráněné konstrukce; Nomogram pro přestup tepla do požárně chráněné konstrukce.


Výukový test
Několik otázek a odpovědí k tématu.



INFORMACE O VÝUCE POŽÁRNÍ SPOLEHLIVOSTI NA INTERNETU

Pro potřeby výuky navrhování konstrukcí na účinky požáru byl na katedře ocelových a dřevěných konstrukcí vypracován elektronický kurz. Úvodní kapitoly kurzu se věnují zatížení konstrukcí při požáru (mechanickému zatížení při mimořádné návrhové situaci a požárnímu zatížení). Pro modelování požáru v požárním úseku jsou popsány nominální a parametrické teplotní křivky a model lokálního požáru. Další kapitoly se věnují navrhování konstrukcí z oceli, dřeva a hliníkových slitin. Každá kapitola obsahuje informace o chování materiálu při vysokých teplotách, informace o navrhování a řešené příklady. Největší pozornost je věnována navrhování ocelových konstrukcí, řešení přestupu tepla do chráněných a nechráněných prvků, navrhování nosníků, sloupů a přípojů. Na závěr je zařazena kapitola o modelování ocelové konstrukce při požáru. Je použita nelineární analýza dokumentující jevy vyskytující se při požáru. Průběh vnitřních sil během požáru dokumentuje animace ohybových momentů na konstrukci.

Kurz je doplněn ilustračními fotografiemi, grafy, tabulkami materiálových vlastností a pomůckami potřebnými pro praktické výpočty (excelovské tabulky pro přírůstkové řešení přestupu tepla do chráněných i nechráněných prvků). Pro snadnou orientaci je doplněn křížovými odkazy a klíčovými slovy. Je distribuován ve formátu Windows Help Format použitelný na počítačích s operačním systémem MS Windows bez nutnosti instalace prohlížeče.

Kurz je volně ke stažení na http://people.fsv.cvut.cz/~sokol/pozar.htm.